• SUKHI
  • POMOC
  • Konto
  • Lista życzeń
  • KOSZ
  • INSPIRACJA
Tworzenie dywanu Beni Ourain

Jak tworzone są autentyczne dywany Beni Qurain? Ten wyjątkowy proces rozpoczyna się od przygotowania wełny. Twórcy dywanów golą specjalny gatunek owiec z gór Maroko, aby pozyskać ich wełnę. Następnie wełna jest czyszczona i odtłuszczana, aby usunąć naturalne tłuszcze.

beni-qurain-berber-sukhi

Przędzenie wełny

Wełna jest przędzona ręcznie. Proces przędzenia przekształca wełnę, skręcając ją razem i tworząc włókna przędzy, a następnie w nici, które są idealne do tkania. Następnie przygotowywane są krosna i kłębki. Kiedy zamawiasz berberyjski dywan Sukhi, możesz być pewien, że został on wykonany w 100% z naturalnej wełny.

Wyplatanie dywanu

Kolejnym krokiem tworzenia dywanu jest wyplatanie. Na tym etapie możesz dostrzec prawdziwy talent, który drzemie w naszych rzemieślnikach. Nasze dywany są plecione tak, że pomiędzy pętelkami pozostawiona jest odrobina przędzy. Czemu tak postępujemy? Wtedy dywany są naprawdę gęste.

tworzenie-dywanu-beni-ourain

Barwienie i Przycinanie

Zanim dywan będzie gotowy, musi przejść proces barwienia naturalnymi barwnikami. Potem jest zdejmowany z krosna i przycinany. Włosie jest przycinane przy użyciu specjalnych nożyc. Przycinanie gwarantuje, że wszystkie dywany mają standardową długość włosia.

Ostatnie kroki

Po miesiącach tkania, wełna może być niezbyt czysta. Może również stwardnieć na krośnie. Z tych względów wszystkie dywany są ponownie prane i suszone. Każdy dywan pierzemy 2-3 razy, aby upewnić się, że będzie on odpowiednio miękki. Niektóre dywany pierzemy nawet więcej niż 3 razy, aby spełniały najwyższe standardy. Później pora na ostatni krok, w którem to pozwalamy naszym berberyjskim dywanom naturalnie wyschnąć na słońcu.

tworzenie-dywanu-beni-ourain

Wysublimowany proces

Ilość pracy, jaka wkładana jest w każdy berberyjski dywan, jest naprawdę przeogromna. Czasami jest wręcz nie do opisania. Praca nad każdym dywanem zajmuje tkaczom wiele dni. Przez okres kilku tygodni rzemieślnicy są zajęci przygtowaniem wełny oraz pleceniem splotów dywanu. Rezultat końcowy jest niesamowity, co sprawia, że dywany berberyjskie są jednymi z najbardziej poszukiwanych.

Dziedzictwo wielu pokoleń

Ręczne utkanie dywanu Beni Qurain wymaga nie lada umiejętności. Wiedza ta jest przekazywana z matek na córki. Na dywanach możemy spotkać wiele dekoracyjnych elementów, wiele z nich odzwierciedlających sceny z codziennego życia tkaczek. Motywy utkane na dywanach nawiązują do narodzin, płodności, natury, wiejskiego życia i wierzeń. Niektórzy wierzą, że dywany chronią przed złymi duchami. Dlatego często znajdziemy na nich również symbole szczęścia i plemiennych ceremonii.

beni-qurain-berber-carpet-sukhi.jpg

Odcienie naturalnej kości słoniowej i ciemnego brązu

Dywany berberyjskie sa tworzone z naturalnej owczej wełny, w kolorze kości słoniowej. Na pierszy rzut oka wzory na dywanie wydają się być czarne, ale w rzeczywistości mają one kolor ciemnego brązu. Wełna w ciemniejszym kolorze pochodzi z głów owiec. Dywany Beni Qurain są uważane za najbardziej prestiżowe w całym Maroko, ponieważ są tkane z jednego z najcenniejszych gatunków wełny na świecie. W Sukhi jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej tradycji.