• SUKHI
  • POMOC
  • Konto
  • Lista życzeń
  • KOSZ
  • INSPIRACJA
Tworzenie wełnianego lub filcowego dywanu

Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak wygląda proces tworzenia dywanów w Indiach. Pracujemy bezpośrednio z rzemieślnikami, co pozwala nam na zachowanie wysokiego poziomu jakości produktów i usług. Pozwala to nam także na stworzenie lokalnych miejsc pracy.

tworzenie-wełnianego-lub-filcowego-dywanu-sukhi-india

Czemu wełna jest tak wyjątkowa?

Wełna ma wiele niezwykłych, naturalnych właściwości. Jest sprężysta i elastyczna. Jest nawet odporna na ogień, co sprawia, że zamiast spalać się, wełna jedynie się tli. Wiele rzeczy sprawia, że wełna jest wyjątkowa. Łatwo przekształca się w przędzę, a także wchłania barwniki dzięki czemu możemy ją farbować. A to nie wszystko. Wełna ma doskonałe właściwości izolacyjne. Zapewnia naszym klientom przyjemne ciepło. Jest miękka i przyjemna, wszyscy uwielbiają jej dotykać. Wełna jest elastyczna i trwała, jest również odporna na elektryczność statyczną. Jest więc oczywiste, dlaczego wełna jest wykorzystywana od wielu wieków. Była i jest filcowana oraz wykorzystywana do wyplatania niezliczonej liczby dywanów.

Sukhi oferuje 7 różne kolekcje ręcznie tworzinych dywanów z Indii.

1. Dywany z ciętego filcu

Jak tworzymy nasze dywany z ciętego filcu? Na początku wycinamy tysiące motywów, używając specjalnych narzędzi do wycinania. Wykorzystujemu tylko 100% filcowaną wełnę. Jeden po drugim, wycięte motywy są umieszczane na krośnie. Tkaczka zaczyna od jednej strony, naciągając ciasno motywy pomiędzy osnowę a metalowy pręt. Proces jest wielkrotnie powtarzany, a jego końcowym efektem jestkomplet motywów z ciętego filcu. Każdy dywan z ciętego filcu jest stworzony z co najmniej 3000 do 4000 elementów! Ogrom pracy włożony w te dywany jest przeogromny.

dywany-ze-cietego-filcu

2. Dywany z filcowanej wełny

Nasze dywany z filcowanej wełny są barwione w garnkach. Jest to tradycyjna metoda barwienia. Jest w tym procesie coś niezwykle tradycyjnego, a jednoczenie pozwalającego na barwienie na dużą ilość kolorów.

Proces barwienia

Barwienie w garnkach wymaga bardzo niewielkiej ilości sprzętu. Motki przędzy są ręcznie nawijane na metalowe pętle, które stale się obracają. Następnie przędza zanurzana jest w barwniku tak długo, aż dokładnie nim nasiąknie. Po barwieniu przędza jest suszona. Czasem przędza wymaga suszenia w suszarce. Najchętniej korzystamy z naturalnych procesów, wtedy też osiągamy najlepsze rezultaty.

Twój dywan z filcowanej wełny

Wysuszony dywan jest następnie zabierany do warsztatu tkackiego. Efektem barwienia jest niesamowita głębia koloru. Uzyskujemy ją dzięki temu, że filc absorbuje prawie połowę barwnika. Ostatecznie otrzymasz dywan który jest fantastycznie gęsty, ale także bardzo miękki i przyjemny w dotyku.

dywany-z-filcowanej-welny

3. Dywany Stone

Czym jest dywan stone? Indyjscy rzemieślnicy delikatnie formują mokrą wełnę w podobne do kamieni kulki. Robią to na powierzchni pokrytej mydłem. Jest to bardzo interesujący proces, który polega na wielokrotnym formowaniu w mydle i płukaniu. W jego trakcie formują się idealne kamieniopodobne kulki.. Następnym etapem jest włożenie wełny do zimniej wody i wypłukanie jej. Jest to bardzo intensywny, powtarzany kilkukrotnie proces. W jego efekcie otrzymuje się wystarczającą ilość kulek do stworzenia dywanu. Kulki są ostrożnie suszone na słońcu, aby były gotowe do następnego i ostatniego etapu pracy. Są one wtedy zszywane razem na wełnianym podkładzie.

dywany-stone

4. Wełniane dywany pętelkowe

Wełniane dywany pętelkowe zawierają cenną lanolinę.* Na początku surowa wełna z Nowej Zelandii jest myta i suszona, a następnie zbierana przez zgrzeblarki i prządki. Wełna jest odmierzana w motki. Stworzenie przędzy z 2 kg surowej wełny zajmuje cały tydzień (kiedy przędza jest już gotowa do tkania). Zgrzeblarki zachowują miękkość i puszystość włókien, które cechują surową wełnę. Co sprawia, że na przędzę oddzielane są najdłuższe i najlepsze włókna? Odkryliśmy, że najlepiej w tym procesie sprawdza się ręczne gręplowanie. A jeśli włókna są różnej długości, przędza staje się nawet mocniejsza.

welniane-dywane-petelkowe

Ręczne gręplowanie zapewnia miękkość i wytrzymałość

Bardzo łatwo jest dostrzec różnicę pomiędzy wełną gręplowaną ręcznie, a tą gręplowaną maszynowo. Gręplowana ręcznie wełna nie jest tak jednolita, przez co wygląda bardziej naturalnie. Jest również przemiła w dotyku, dzięki wysokiej zawartości lanoliny. To ona sprawia, że wełna jest miękka.

Ciesz się ciepłem dzięki ręcznemu przędzeniu

Ręczne przędzenie przekształca wełnę w motki wełny. Dzieje się to bardzo powoli. Puszysta, zgrzebna wełna jest powoli nawijana na kołowrotek. I tu się zaczyna! Wełna zostaje spleciona w długie i wytrzymałe nitki przędzy, które są nawijane na wrzeciono. Jeśli dodasz więcej wełny, nitka przędzy będzie grubsza. Teraz wełna może zostać wykorzystana do stworzenia pętelkowego dywanu. Pętelki są tworzone jedna po drugiej, bez ucinania nici przędzy. Ten proces jest bez wątpienia niezwykle pracochłonny, ale różnica w jakości dywanu jest bardzo łatwo wyczuwalna. Jest on miękki, przyjemny w dotyku i chroni przed nawet największym zimnem.

Lanolina*

Dlaczego kochamy lanolinę? Jest ona naturalną barierą przez plamami, a także pomaga wełnie pozostać miękką i elastyczną. Nasi rzemieślnicy w swojej pracy wykorzystują lanolinę, choć jej ręczne tworzenie jest dużo bardziej pracochłonne, wyczerpujące, a także droższe. Mimo wszystko korzyści, jakie daje ona wełnie i dywanom są tego warte!

5. Plecione filcowane dywany z wełny

Opowiemy trochę o tym, jak tworzymy nasze pleciony filcowane dywany. Na początku czyścimy surową wełnę. Później nasi rzemieślnicy ostrożnie obracają ją w przędzę.

Następnym krokiem jest przekształcenie przędzy w filc. Włókna są dokładnie ściskane. Końcowym rezultatem jest miękki i jednocześnie mocny materiał.

Nasi rzemieślnicy uzyskują przędzę najlepszej możliwej grubości. Następnie wypłukują ją w zimnej wodzie. Przędze są cięte, a następnie plecione. W końcu, twórcy tkają dywan ze splecionych sznurków.

plecione-dywany-z-filcu

6. Plecione dywany wełniane

Proces tworzenia plecionych dywanów dywanów wełnianych jest wyjątkowy. Na początku wełna jest starannie przygotowywana. Nazywamy to "gręplowaniem wełny". Obejmuje ono mycie, oddzielanie i prostowanie. Później wełnę płucze się i suszy.

Następnie nasi twórcy przędą wełnę na długie kawałki przędzy. Sprawiają, że wełna staje się gęsta i luksusowa. Potem jest ponownie płukana. Pozwalamy jej wyschnąć na słońcu. Przędze są następnie splatane i jest z nich tkany ręcznie Twój dywan.

wełnianych-i-filcowych

7. Dywany płasko tkane

Oto jak nasi rzemieślnicy tworzą dywany tkane płasko. Na początku pozyskują piękną wełnę. Oczyszczają ją i przędą na przędzę.

Ta przędza jest następnie tkana na krośnie. Jest to tradycyjna forma sztuki. W procesie tkania tworzy się piękny wzór.

Na koniec każdy dywan jest myty. To wydobywa jego naturalny blask. Następnie nasi rzemieślnicy suszą dywany na słońcu.

wywany-płasko-tkane